Skip to content

640 Jackson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block149
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
45%
Improvement Value:$65,500
55%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+2.2%
2024$8,219-1.0%
2023$8,304+0.5%
2022$8,260+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 5255, Page 63NU CodeFamily (1)Recorded4/12/2002

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 3175, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1957