Skip to content

625 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block153
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2A-B-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
40%
Improvement Value:$70,100
60%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+2.2%
2024$7,985+2.1%
2023$7,818+0.6%
2022$7,775+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6500, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1942