Skip to content

811 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block154
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,300
57%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,178+2.2%
2024$7,999-1.0%
2023$8,082+0.5%
2022$8,039+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6313, Page 668Recorded3/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 3046, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1953