Skip to content

205 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block160
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1A-B-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,469
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$77,100
61%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,938+2.2%
2024$8,742-1.0%
2023$8,832+0.5%
2022$8,785+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938