Skip to content

1007 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Aug 17, 1977

Property Information

Block166
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2A-B-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,107
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
26%
Improvement Value:$134,300
74%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679+2.2%
2024$12,401-1.0%
2023$12,529+0.5%
2022$12,462+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 3114, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1968