Skip to content

626 Clark St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 26, 1991

Property Information

Block167
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2A-B-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
33%
Improvement Value:$109,000
67%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+2.2%
2024$11,211-1.0%
2023$11,327+0.5%
2022$11,267+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3722, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1938