Skip to content

801 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block168
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class45
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
34%
Improvement Value:$130,000
66%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,783+2.2%
2024$13,481-1.0%
2023$13,620+0.5%
2022$13,548+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 5338, Page 65Recorded10/23/2002

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4749, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4651, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1998