Skip to content

513 Stone Pl

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block170
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
41%
Improvement Value:$80,300
59%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+2.2%
2024$9,375-1.0%
2023$9,471+0.5%
2022$9,421+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4866, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1958