Skip to content

533 E Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block172
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
38%
Improvement Value:$89,700
62%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+2.2%
2024$9,952-1.0%
2023$10,055+0.5%
2022$10,002+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4687, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1928