Skip to content

317 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2010

Property Information

Block174
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description3G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
79%
Improvement Value:$10,500
21%
Total Assessment$50,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,551+2.2%
2024$3,473-1.0%
2023$3,509+0.5%
2022$3,491+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998