Skip to content

111 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1938
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2007

Property Information

Block176
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,954
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
46%
Improvement Value:$54,000
54%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+2.2%
2024$6,878-1.0%
2023$6,949+0.5%
2022$6,912+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From: WEITZ, NEIL

To: ALBUQUERQUE ELECTRIC INC

Sq Ft2,954DeedBook 5352, Page 114Recorded1/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1938