Skip to content

806 Maple Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block182
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
41%
Improvement Value:$70,600
59%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+2.2%
2024$8,233-1.0%
2023$8,318+0.5%
2022$8,274+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,135DeedBook 5352, Page 257Recorded1/7/2003

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4921, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1958