Skip to content

707 Clark St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block183
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
34%
Improvement Value:$88,600
66%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+2.2%
2024$9,258-1.0%
2023$9,353+0.5%
2022$9,304+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 6226, Page 473Recorded11/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 5708, Page 419Recorded5/1/2008

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 5236, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3782, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1958