Skip to content

526 Maple Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block186
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
48%
Improvement Value:$49,800
52%
Total Assessment$95,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+2.2%
2024$6,589+2.8%
2023$6,407+0.6%
2022$6,372+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3115, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1928