Skip to content

1014-1016 Wheatsheaf Rd

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 13, 1998

Property Information

Block189
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$97,100
66%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+2.2%
2024$10,118-1.0%
2023$10,222+0.5%
2022$10,168+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4705, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1948