Skip to content

316 E Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block196
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
34%
Improvement Value:$83,700
66%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+2.3%
2024$8,478-1.1%
2023$8,568+0.6%
2022$8,521+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928