Skip to content

111 Todd Pl

Linden, NJ 07036

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 13, 2014

Property Information

Block200
Lot3.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
27%
Improvement Value:$124,300
73%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,619+0.5%
2022$11,557+0.3%
2021$11,518+0.0%
2020$11,515+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 6034, Page 915Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5860, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 2002