Skip to content

102 E Elizabeth Ave # 307

Linden, NJ 07036

Built 2015

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block201
Lot11
QualifierC0307
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class35
DescriptionCRYSTAL MODEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,177
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$88,700
78%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+2.2%
2024$7,820-1.0%
2023$7,901+0.5%
2022$7,859+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

From: TWINS AT LINDEN LLC, TWINS AT LINDEN LLC

To: SCOTT, NAN, SCOTT, NAN

Sq Ft1,177DeedBook 6070, Page 504NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015