Skip to content

934 Baldwin Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block202
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
39%
Improvement Value:$70,200
61%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+2.2%
2024$7,972-1.0%
2023$8,054+0.5%
2022$8,011+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 3622, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1958