Skip to content

817 Washington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block203
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
42%
Improvement Value:$75,400
58%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+2.2%
2024$8,873+0.6%
2023$8,818+0.5%
2022$8,771+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 5277, Page 172Recorded6/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 1954