Skip to content

729 Washington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block208
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1A-SF-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
39%
Improvement Value:$77,800
61%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,001+2.2%
2024$8,804-1.0%
2023$8,895+0.5%
2022$8,847+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5621, Page 574Recorded12/6/2006

Property Built

Built

Year Built: 1938