Skip to content

507 Washington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block210
Lot5.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class46
Description3A-S-2G-3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
32%
Improvement Value:$96,600
68%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799+2.3%
2024$9,579-1.0%
2023$9,680+0.5%
2022$9,627+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928