Skip to content

105 E Elm St

Linden, NJ 07036

Built 2013

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block210
Lot9.06
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1A-1SB-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$112,700
71%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,160+2.2%
2024$10,915-1.0%
2023$11,028+0.5%
2022$10,969+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 5982, Page 272NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5907, Page 973