Skip to content

30 Hillcrest Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 22, 1991

Property Information

Block215
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
44%
Improvement Value:$70,300
56%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+2.2%
2024$8,701-1.0%
2023$8,790+0.5%
2022$8,744+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 3791, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1948