Skip to content

45 Berlant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block217
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage744
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
52%
Improvement Value:$60,400
48%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,603+2.3%
2024$8,409-1.1%
2023$8,499+0.6%
2022$8,452+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948