Skip to content

12 5th Ave

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$173,500
Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block219
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
49%
Improvement Value:$76,900
51%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,527+2.2%
2024$10,296-1.0%
2023$10,403+0.5%
2022$10,347+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$173,500
DeedBook 4914, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 3580, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1954