Skip to content

37 Pallant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1989

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 15, 1994

Property Information

Block220
Lot3.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
31%
Improvement Value:$117,200
69%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,933+2.2%
2024$11,672-1.0%
2023$11,792+0.5%
2022$11,730+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4211, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1989