Skip to content

69 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block223
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
42%
Improvement Value:$80,000
58%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,697+2.2%
2024$9,485-1.0%
2023$9,583+0.5%
2022$9,532+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From: HOBRLE,DOLORES,ET ALLS

To: MARQUEZ, MARIA A

Sq Ft1,152DeedBook 5732, Page 330Recorded9/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1953