Skip to content

6 Pallant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block225
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$88,100
58%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+2.2%
2024$10,358-1.0%
2023$10,465+0.5%
2022$10,409+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 6283, Page 2041Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 5137, Page 274NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/5/2001

Property Built

Built

Year Built: 1938