Skip to content

8a Pallant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block225
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
30%
Improvement Value:$130,100
70%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+2.2%
2024$12,807-1.0%
2023$12,939+0.5%
2022$12,870+0.3%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 6073, Page 638Recorded8/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 5680, Page 91Recorded10/29/2007

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 5374, Page 861Recorded6/4/2003

Property Sale

SaleMulti
$349,900

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 5320, Page 160Recorded9/7/2002

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4724, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 4591, Page 175