Skip to content

2422 Orchard Terr

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block226
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1A-B-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
47%
Improvement Value:$69,300
53%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+2.2%
2024$8,996-1.0%
2023$9,089+0.5%
2022$9,041+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 5977, Page 272NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 5933, Page 921Recorded12/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1954