Skip to content

20 Harvard Rd

Linden, NJ 07036

Built 1942

Last Sale Price
$354,500
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block236
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
41%
Improvement Value:$96,400
59%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,490+2.2%
2024$11,239-1.0%
2023$11,355+0.5%
2022$11,294+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$354,500

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 6305, Page 2386Recorded1/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 5906, Page 786Recorded5/17/2012

Property Sale

SaleMulti
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 5460, Page 881Recorded10/19/2004

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3307, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1942