Skip to content

1301 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1918

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block238
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
45%
Improvement Value:$97,600
55%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,552+17.8%
2024$10,654-1.0%
2023$10,764+0.5%
2022$10,707+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From: MARTONE, DONATO EXR

To: FISCHMAN, AMRON - FISCHMAN, BERNARD

Sq Ft1,935DeedBook 6480, Page 2123NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4870, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1918