Skip to content

801 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 20, 1994

Property Information

Block241
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1A-F-2G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
66%
Improvement Value:$51,000
34%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+2.1%
2024$11,067-1.0%
2023$11,174+0.5%
2022$11,118+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4134, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3424, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1920