Skip to content

17 W Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Jun 19, 1979

Property Information

Block246
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
45%
Improvement Value:$72,000
55%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+2.2%
2024$9,003-1.0%
2023$9,096+0.5%
2022$9,048+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3185, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1928