Skip to content

429 Ainsworth St

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 1979

Property Information

Block248
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
45%
Improvement Value:$78,900
55%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,084+2.2%
2024$9,863-1.0%
2023$9,965+0.5%
2022$9,912+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951