Skip to content

213 Adams St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block24
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class46
Description2A-B-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
37%
Improvement Value:$90,700
63%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+2.2%
2024$9,952-1.0%
2023$10,055+0.5%
2022$10,002+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,112DeedBook 6602, Page 2842Recorded12/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 3087, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1927