Skip to content

150 Rosewood Ter

Linden, NJ 07036

Built 1984

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Oct 29, 1982

Property Information

Block263
Lot9.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
39%
Improvement Value:$104,100
61%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,997+2.2%
2024$11,734-1.0%
2023$11,855+0.5%
2022$11,792+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 3301, Page 966