Skip to content

2201 Orchard Terr

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Date
Sep 4, 2007

Property Information

Block264
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
49%
Improvement Value:$54,600
51%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,595+2.2%
2024$7,428-1.0%
2023$7,505+0.5%
2022$7,465+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963