Skip to content

1510 Summit Terr

Linden, NJ 07036

Built 1960

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block271
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
41%
Improvement Value:$98,000
59%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+2.2%
2024$11,349-1.0%
2023$11,466+0.5%
2022$11,405+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4825, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1960