Skip to content

116 Yale Terr

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$459,900
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block272
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
41%
Improvement Value:$96,100
59%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,469+2.2%
2024$11,218+15.0%
2023$9,756+0.5%
2022$9,704+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$459,900

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 6403, Page 2637NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 6196, Page 711Recorded6/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 5447, Page 226Recorded8/11/2004

Property Built

Built

Year Built: 1938