Skip to content

109 W Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block277
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1G-2.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
35%
Improvement Value:$110,800
65%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+2.2%
2024$11,679-1.0%
2023$11,799+0.5%
2022$11,737+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928