Skip to content

406 Knopf St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block283
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$106,700
66%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+2.2%
2024$11,122+1.2%
2023$10,987+0.5%
2022$10,927+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 6571, Page 2888Recorded2/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928