Skip to content

243 Raritan Rd

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 6, 1998

Property Information

Block289
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
45%
Improvement Value:$63,400
55%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,157+2.2%
2024$7,978-1.0%
2023$8,061+0.5%
2022$8,018+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4617, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$73,086
DeedBook 3699, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1948