Skip to content

510 Bernard Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage775
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
38%
Improvement Value:$71,700
62%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+2.2%
2024$7,958-0.2%
2023$7,977+0.5%
2022$7,935+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4755, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1928