Skip to content

218 Birchwood Rd

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block293
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
43%
Improvement Value:$82,300
57%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+4.6%
2024$9,698-1.0%
2023$9,798+0.5%
2022$9,746-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 6296, Page 856NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950