Skip to content

220 Fernwood Terr

Linden, NJ 07036

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block294
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage906
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
47%
Improvement Value:$66,300
53%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867+2.2%
2024$8,673-1.0%
2023$8,763+0.5%
2022$8,716+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft906DeedBook 6602, Page 2629Recorded11/26/2025

Property Sale

SaleMulti
$260,000

From:

To:

Sq Ft906DeedBook 6522, Page 2817Recorded9/28/2023

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft906DeedBook 6370, Page 396Recorded6/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook 3834, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1952