Skip to content

212 Edgewood Rd

Linden, NJ 07036

Built 2004

Last Sale Price
$1,320,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block299
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
30%
Improvement Value:$180,300
70%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,023+10.5%
2024$16,308-1.0%
2023$16,476+0.5%
2022$16,388+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 6523, Page 2494NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 6417, Page 2474Recorded6/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5412, Page 220NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004