Skip to content

315 Garfield St Rear

Linden, NJ 07036

Vacant Land

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block29
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56+1.8%
2024$55-1.0%
2023$56+0.5%
2022$55+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6098, Page 328Recorded12/30/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$800
DeedBook 4338, Page 110