Skip to content

1720 De Witt Terr

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block301
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class18
Description1A-B-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
41%
Improvement Value:$87,300
59%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,407+2.2%
2024$10,179-1.0%
2023$10,285+0.5%
2022$10,230+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6579, Page 2594Recorded5/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5414, Page 828Recorded2/3/2004

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 3079, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1968